Duchovná obnova rodín cez Fatimské posolstvo Fatimské soboty pre rodiny
4.10. – 5.10. 2024
v Dome Panny Márie v Ždani
Pozývame vás na Duchovnú obnovu pre rodiny
v rámci 24 – hod. adorácie so začiatkom 4.10. o 16.00 hod. v kaplnke Domu Panny Márie v Ždani.
V piatok 4.10. Duchovná obnova pre manželov
• 20.00 – modlitba ruženca
• 21.00 – svätá omša s katechézou o manželstve
. . . . . . . . ThLic Marek Kunder
• 22.00 – moderovaná adorácia s požehnávaním manželov
V sobotu 5.10. Fatimská sobota pre rodiny s deťmi
• 15.00 hod. – ruženec detí
• 15.30 hod. – svätá omša pre rodiny
. . . . . . . . . . . . ThLic Marek Kunder
• 16.30 hod. – stretko pre deti – „V škole Panny Márie“
. . . . . . . . . . . .– prednáška pre manželov / počas stretka pre deti/
. . . . . . . . . . . „ Fatimské posolstvo v rodine“
Fatimské soboty pre rodiny budú každú prvú sobotu v mesiaci od októbra do júna.
Prihlasovanie cez formulár: https://forms.gle/raccbphyvitmQhyj7
„ Posolstvo Fatimy je vo svojom základnom jadre volanie k obráteniu a pokániu, ako v evanjeliu. Táto výzva bola vyslovená na začiatku dvadsiateho storočia a bola adresovaná najmä tomuto súčasnému storočiu. … Výzva k pokániu je materinská a zároveň silná a rozhodujúca….
Ak Cirkev prijala fatimské posolstvo, tak predovšetkým preto, že obsahuje pravdu a výzvu, ktoré sú svojím základným obsahom pravdou a výzvou samotného evanjelia.
Máriino volanie v skutočnosti nie je len jednorazové. Je otvorená stále novým generáciám, podľa stále nových „znamení času“. Treba sa k nemu stále vracať. Vracať sa k nemu znova a znova.
(Pápež sv. Ján Pavol II., Homília vo Fatime 13. mája 1982 )
Potrebujeme posolstvo z Fatimy, posolstvo, ktoré priamo hovorí o boji za obranu života, manželstva a rodiny.
Známy výrok sestry Lucie z Fatimy hovorí:
„Posledný boj medzi Pánom a kráľovstvom Satana bude o manželstve a rodinu. Nebojte sa, dodala, pretože ktokoľvek, kto pracuje na posvätnosti manželstva a rodiny, bude prenasledovaný,… ale Panna Mária už rozdrvila hlavu.“
Sme pozvaní aj v dnešnom „rýchlom tempe“ na zastavenie sa, zamyslenie…kam kráčam. V akom stave je moja rodina, moje manželstvo.
Možno pri tom rýchlom tempe ani som si nevšimol, že sme si s manželkou/ manželom úplne vzdialení, že naša komunikácia je len o vykonávaní povinností…Na spoločnú modlitbu už nie je čas. Keď sa aj nájde, tak len chvíľku, aby deti neboli unavené.
Pozývame vás na zastavenie, na obnovenie vzťahu lásky s Pánom skrze Fatimské posolstvo. Keď sa srdce naplní Božou láskou, až potom je schopné dávať túto lásku svojmu manželovi/manželke a deťom.
Časový harmonogram
16.00 – vyloženie Oltárnej Sviatosti
. . . . . .– tichá adorácia
17.00 – Večeradlo – radostný ruženec a ruženec svetla
18.00 – vešpery
19.00 – tichá adorácia
20.00 – Duchovná obnova pre manželov
. . . . . .ruženec – rozjímania z knihy – Manželstvo v tajomstvách ruženca
21.00 – Svätá omša / homília – katechéza pre manželov/
22.00 – moderovaná adorácia s osobitným požehnaním manželov
23.00 – tichá adorácia
Celonočná adorácia
03.00 – Korunka k Božiemu milosrdenstvu
03.30 – tichá adorácia
07.00 – ranné chvály
. . . . . .– tichá adorácia
08.00 – radostný ruženec a ruženec svetla- Večeradlo
09.00 – tichá adorácia
11.00 – bolestný ruženec
. . . . . .– tichá adorácia
15.00 – Fatimská sobota – ruženec detí
. . . . . .– požehnanie detí s Oltárnou Sviatosťou
15.30 – Svätá omša pre rodiny
16.30 – stretko pre deti – V Škole Panny Márie
. . . . . .– prednáška pre rodičov
18.00 – záver
Panna Mária počas zjavenia 13.júla 1917 vo Fatime povedala:
. . – „ Prídem, aby som žiadala zasvätenie Ruska môjmu Nepoškvrnenému Srdcu a o sväté prijímanie v prvé soboty v mesiaci ako vynáhradu“.
10.decembra 1925 sa sestre Lucii zjavila Panna Mária v cele rehoľného domu v Pontevedra s dieťaťom Ježiš. Najsvätejšia Panna položila Lucii ruku na rameno a ukázala na srdce obklopené tŕním, ktoré držala v druhej ruke.
Dieťa povedalo:
„Zmiluj sa nad srdcom tvojej najsvätejšej Matky obklopené tŕním, ktorým ho nevďační ľudia znova a znova zraňujú, a niet nikoho, kto by zadosťučinením tieto tŕne odstránil.“.
Potom Panna Mária povedala: „Dcéra moja, pozri, moje srdce obklopené tŕním, ktorým ho nevďační ľudia pre rúhania a nevďačnosť neustále zraňujú. Aspoň ty sa snaž prinášať mi radosť a v mojom mene hlásaj, že prídem v hodine smrti s milosťami potrebnými pre spásu ku všetkým, ktorí počas piatich mesiacov v prvé soboty prijmú sviatosť zmierenia, sväté prijímanie, pomodlia sa ruženec a pätnásť minút budú rozjímať o ružencových tajomstvách. Takto so mnou zotrvajú pre zadosťučinenie“.
Už vieme, čo je podstatou pobožnosti prvých sobôt. V jeho centre je súcit so srdcom Panny Márie a túžba zmierniť jej utrpenie.
Za našu vytrvalosť v tejto pobožnosti nám dáva dar milosti, ktorý je úplne jedinečný: v hodine smrti dostaneme od nej všetku pomoc pre našu spásu.
Prečo 5 sobôt?
Počas nočnej modlitby z 29. na 30. mája 1930 Pán Ježiš povedal sestre Lucii, že praktizovanie pobožnosti prvých sobôt bude možné taktiež v nedeľu po prvej sobote, ak s tým budú kňazi súhlasiť. Potom Pán Ježiš Lucii vysvetlil, prečo päť prvých sobôt a nie sedem, alebo deväť: «Dcére moja, dôvod je veľmi jednoduchý: je päť druhov urážok a rúhaní proti Nepoškvrnenému Srdcu Márie:
- Rúhanie proti Nepoškvrnenému počatiu.
- Rúhanie proti panenstvu Matky Božej
- Rúhanie proti jej Božskému materstvu, keď sa uznáva len ako matka človeka.
- Rúhania tých, ktorí sa snažia verejne vštepovať do sŕdc detí ľahostajnosť, pohŕdanie či dokonca nenávisť voči Nepoškvrnenej Matke.
- Rúhania tých, ktorí ju priamo urážajú v jej svätých obrazoch.
Sestra Lucia z Fatimy:
„Neviem, či už poznáte pobožnosť piatich prvých sobôt – zadosťučiňujúcu Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie. Keďže ide o niečo nové, rozhodla som sa oboznámiť vás s tým, čo si žiadala naša milovaná nebeská Matka i Ježiš. Myslím, že budete radi, keď sa dozviete, že môžete Ježiša potešiť nielen účasťou na tejto pobožnosti, ale tiež jej šírením a povzbudzovaním druhých, aby sa ju modlili.
Pobožnosť pozostáva z týchto prvkov:
Počas piatich mesiacov, v prvé soboty, ísť na svätú spoveď, prijať Ježiša v Najsvätejšej sviatosti, pomodliť sa ruženec a stráviť pätnásť minút sprevádzaním najsvätejšej Matky pri rozjímaní o ružencových tajomstvách.
Spoveď možno vykonať niekoľko dní vopred. Ak si počas nej zabudnete vzbudiť úmysel, môžeme to urobiť pri najbližšej spovedi. Avšak s podmienkou, že v predchádzajúcu sobotu sme prijali Eucharistiu v stave milosti s úmyslom zadosťučiniť za urážky voči Panne Márii, ktoré zarmucujú jej Nepoškvrnené Srdce.
Zaiste budeme šťastní, keď našej najdrahšej Matke budeme môcť dať tento dôkaz lásky. Veď naším najväčším šťastím je bezpodmienečne milovať Ježiša a Máriu.“
Ježiš hovorí vizionárke:
„ Dcéra moja, je pravdou, že veľa duší začína, ale málo dokončí, a tie, ktoré dokončia, majú za cieľ získať sľúbené milosti. Ja však dávam prednosť tým, ktoré si vykonajú päť prvých sobôt s cieľom zadosťučiniť Nepoškvrnenému Srdcu nebeskej Matky než tým, ktoré vykonajú pätnásť sobôt bez ducha a ľahostajne“.
/ Z knihy: Pobožnosť prvých sobôt v mesiaci – Wincenty Laszewski/
Ján Pavol II. / Apoštolský list o ruženci/
„Ruženec ako modlitba za pokoj je zároveň modlitbou rodiny a za rodinu. V istom období bola kresťanským rodinám táto modlitba zvlášť drahá a tak ich určite zbližovala. Dôležité je, aby sme toto vzácne dedičstvo nestratili. Potrebujeme sa vrátiť k rodinnej modlitbe a k modlitbe za rodiny, pokračovať v tejto forme modlitby ruženca.
Preto chcem poprosiť tých, ktorí sa venujú pastorácii rodín, aby z celého srdca odporúčali modliť sa ruženec.
Dnes s radosťou zverujem sile tejto modlitby – ako som už spomenul na začiatku – problém pokoja vo svete a otázku rodiny.“
Ján Pavol II. /Homília počas blahorečenia Hyacinty a Františka v r. 2000 vo Fatime/
„Moje posledné slová sú určené deťom: milí chlapci a dievčatá, vidím, že mnohí z vás sú oblečení ako Francisco a Hyacinta. Vyzeráte veľmi pekne! Ale o chvíľu alebo zajtra si tieto šaty vyzlečiete a… pastierikovia zmiznú. Nemali by zmiznúť, však?! Panna Mária vás všetkých potrebuje, aby ste potešili Ježiša, ktorý je smutný kvôli zlým veciam, ktoré sa mu stali; potrebuje vaše modlitby a vaše obety za hriešnikov.
Požiadajte svojich rodičov a učiteľov, aby vás zapísali do „školy“ Panny Márie, aby vás naučila byť ako malí pastieri, ktorí sa snažili robiť všetko, čo od nich žiadala. Hovorím vám, že „človek urobí väčší pokrok za krátky čas podriadenosti a závislosti od Márie ako za celé roky osobných iniciatív, spoliehajúc sa len na seba“ (svätý Ľudovít de Montfort, Pravá úcta k Panne Márii, č. 155). Takto sa malí pastieri stali tak rýchlo svätými. Istá žena, ktorá pohostila Hyacintu v Lisabone, sa po vypočutí veľmi krásnych a múdrych rád, ktoré dievčatko dávalo, spýtala, kto ju to naučil. „Bola to Panna Mária,“ odpovedala. Hyacinta a František, ktorí sa s úplnou veľkodušnosťou oddali vedeniu takejto dobrej Učiteľky, čoskoro dosiahli výšiny dokonalosti“.